ЕУ: Вучиќ и Курти го потврдија своето учество на претстојниот состанок во Брисел

1 min read

Според агендата, предвидено е високиот претставник ЕУ, Жосеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, најпрво ќе остварат одвоени средби со Вучиќ и Курти по што ќе следува и заедничка средба

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти го потврдија своето учество на претстојниот состанок во Брисел кој ќе се одржи в понеделник, 27 февруари, информираа од Европската Унија.

Според агендата, предвидено е високиот претставник ЕУ, Жосеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, најпрво ќе остварат одвоени средби со Вучиќ и Курти по што ќе следува и заедничка средба.

Тема на средбата е, како што се наведува, предлогот на ЕУ за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Рускиот Парламент го одобри суспендирањето на учеството во договорот „Нов СТАРТ“

Следно

Балтичките земји и Полска бараат од НАТО да и го даде на Украина сето оружје што го бара

Latest from Blog