ЕУ ѝ се закани на Мета со тешки санкции доколку не ги заштити децата

1 min read

БРИСЕЛ (АА) – Европската Унија (ЕУ) упати закана до технолошкиот гигант Мета со „тешки санкции“ и ја повика компанијата да преземе „итна акција“ за заштита на децата, пренесува Анадолу.

„Доброволниот код на Мета за заштита на децата се чини дека не функционира“, истакна преку Твитер еврокомесарот за внатрешен пазар, Тиери Бретон.

Тој го повика извршниот директор на компанијата, Марк Закерберг, да „објасни и да преземе итна акција“ и рече дека тие лично ќе разговараат за ова прашање подоцна во текот на овој месец во седиштето на Мета.

Бретон, исто така, ѝ се закани на Мета со „тешки санкции“ доколку не ги почитува правилата на ЕУ по стапувањето во сила на новиот Закон за дигитални услуги.

Тој ги даде овие изјави откако американскиот дневен весник „Волстрит журнал“ откри дека на Инстаграм можеби оперира педофилска мрежа, бидејќи платформата дозволува објавување хаштагови и пребарување на експлицитни клучни зборови.

Ова е втор пат оваа недела извршното тело на ЕУ да искажува остри критики за компаниите на социјалните медиуми.

Еврокомесарката Вера Јоурова во понеделникот изјави дека ЕУ „енергично и итно ќе го испита“ Твитер откако компанијата „избра конфронтација“ со Блокот со напуштање на доброволниот Кодекс на ЕУ за борба против дезинформации.

Со стапување во сила на 25 август, новиот закон на ЕУ за дигитални услуги ќе воведе построги правила за дигиталните платформи.

Компаниите кои нема да ги почитуваат новите стандарди на ЕУ може да бидат казнети со до 6 отсто од нивниот глобален промет.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

„Ефектот Меси“ – цените на билетите на Интер Мајами летнаа до плафон

Следно

Детали од договорот: Зошто Меси го избра Интер Мајами пред Ал Хилал?

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството