„Ефектот Меси“ – цените на билетите на Интер Мајами летнаа до плафон

1 min read

Лионел Меси го шокираше фудбалскиот свет со веста дека ќе прејде во Интер Мајами, што веднаш се одрази на пазарот на билети.

Аргентинецот би можел да дебитира за клубот на 21 јули на натпреварот против мексиканскиот Круз Азул, натпревар за кој веднаш дојде до огромно зголемување на цените на билетите. Најевтините билети за тој натпревар, кои порано се продаваа за 29 долари, сега ќе чинат повеќе од 300 долари.

Билетите за натпреварот на Интер Мајами на 26 август против Њујорк Ред Булс, кој ќе биде негов прв натпревар во МЛС, поскапеа од 30 на 401 долар.

Билетите на натпреварот за 3 септември против Лос Анџелес поскапеа од 81 на 422 долари по одлуката на Аргентинецот.

И цените продолжуваат да растат. „Форбс“ објави вкупно 1.000% зголемување на цените на билетите за Интер Мајами во часовите по објавувањето на вестите за Меси, додавајќи дека просечната цена на билетите за домашните натпревари на клубот скокнала за 515%, од 152 долари на почетокот на сезоната на 935 долари.

Сезонските билети на Интер Мајами за оваа сезона се веќе распродадени, но сезонските билети за 2024 година може да се резервираат со неповратен депозит од 200 долари.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Најмалку 15 загинати од експлозија во џамија во Авганистан

Следно

ЕУ ѝ се закани на Мета со тешки санкции доколку не ги заштити децата

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета