Досега нема информација дека меѓу жртвите и повредените во Грција има македонски државјани

1 min read

Министерството за надворешни работи информира дека досега не е пристигната информација дека меѓу загинатите или повредените во железничката несреќа во Грција има и државјани на Македонија.

-Амбасадата на Република Северна Македонија во Атина и Генералниот конзулат во Солун се во комуникација со надлежните органи во Грција, од каде чекаме и официјални информации за состојбата околу трагичната несреќа.

Министерството останува отворено за реакција на барање на наши државјани, кои поради било какви причини предизвикани од несреќата им е потребна итна асистенција, информира МВР.

МНР информира дека нивните контакти се отворени 24 часа, а на располагање се три телефонски броја на нашите дипломатски претставништва во Грција: +30 6655191321 во Атина; +30 6987200410 во Солун; како и СОС телефонот на МНР во Скопје +38975273732.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Над 53.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

Следно

Најголем дел од патниците во „возот на смртта“ во Грција биле студенти, тврди грчка новинарка

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета