Над 53.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

1 min read

Бројот на загинатите во земјотресот во Турција е над 45.000, соопштија денеска турските власти.

Според официјалните податоци, земјотресот што ги погоди Турција и Сирија на 6 февруари однесе околу 53.000 животи.

Повеќе од 108.000 луѓе беа повредени во Турција, додека милиони останаа без покрив над главата.

Уништени се повеќе од 160.000 згради.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Возовите што се судрија во Грција возеле со брзина од 160 километри на час: Повеќето загинати се млади лица

Следно

Досега нема информација дека меѓу жртвите и повредените во Грција има македонски државјани

Latest from Blog