Донарума: Бев врзан и не можев ништо да сторам, Алисија сè уште е многу исплашена

1 min read

Италијанскиот голман Џанлуиџи Донарума доживеа вистинска драма кога ноќта меѓу четвртокот и петокот беше жртва на грабеж. Голманот на Пари Сен Жермен бил нападнат од група разбојници во неговиот дом во главниот град на Франција и му беше одземено богатство вредно половина милион долари, а по неколку дена решил да излезе во јавност и да сподели што се случило таа кобна вечер.

Донарума во моментот на грабежот бил во станот, кој се наоѓа во богатиот осми арондисман во Париз, со неговата сопруга Алесија. Таа не е повредена, но според француските медиуми претрпела голем стрес, а на чуварот на мрежата на „светците“ вооружените разбојници му се заканувале со пиштол. На крајот, групата хулигани успеале да одземат пари, накит и други вредни предмети, а самиот грабеж го опишал поранешниот голман на Милан, кој подоцна нашол засолниште од напаѓачите во фоајето на локалниот хотел.

„Тоа е најлошото чувство што можете да го доживеете. Ненадејно наоѓате луѓе дома во три часот по полноќ. Бев врзан, додека Алесија беше принудена да им даде сè што е вредно што го имаме. Не можам да навлегувам во многу детали, истрагата сè уште е во тек.

Бев беспомошен, врзан, не можев да сторам ништо. И не зборувам француски толку добро, па беше тешко да им се објасни на тие луѓе каде се сите работи. Алесија сè уште е многу исплашена. Навистина моменти на длабок ужас“, рече одличниот голман.

Случајот со вооружениот грабеж во домот на Џанлуиџи Донарума е последниот во низата вакви инциденти кои се случуваа во Франција во изминатите години.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ФОТО+ВИДЕО) Силен ветер, дожд и град со големина на јајце во делови од Србија – оштетени возила, фасади, кровови

Следно

„Временско слепило“ измислија

Latest from Blog