Директорот на АЕК: Динамо Загреб е апсолутно одговорен за инцидентите

1 min read

Извршниот директор на АЕК, Јоргос Космас, директно го обвини Динамо Загреб за синоќешните инциденти и трагедијата со изгубен млад живот. Тој одби да учествува на состанок до претставници на хрватскиот клуб.

– Во овој момент сметаме дека е незамисливо и параноично да учествуваме на состанок на кој се присутни и претставници на Динамо Загреб додека жалиме за загубата на нашиот навивач и за она што се случи вчера. Динамо Загреб е апсолутно одговорен за тоа што се случило, бидејќи се претпоставува дека знаеле за повеќе од 150 свои навивачи кои заминале во Грција. Втората најголема одговорност е полицијата која дозволи конвојот да ја помине цела Грција, им дозволи да го исполнат состанокот што го имаа со организираните грчки криминалци и навивачите на другите. тим. Им беше дозволено непречено да стигнат до Нова Филаделфија. АЕК на попладневниот состанок во понеделникот само инстинктивно предупреди дека постои можност за нереди меѓу хрватските и грчките соработници на стадионот. Предупредувањето беше целосно игнорирано. АЕК не може да учествува на средбата со претставникот на Динамо Загреб. АЕК се повлекува, изјави Космас.

Според грчките медиуми, УЕФА по одбиениот безбедносен состанок одлучил да го одложи натпреварот кој требаше да се игра вечерва.

Се уште се чека официјалното соопштение од УЕФА.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Познат идентитетот на усмртениот навивач, крвави траги по улиците во Атина

Следно

Здравко Василески ја издаде книгата „НАТО во новиот светски поредок: геополитика и реализам“

Latest from Blog