Ден на Армијата – највисокото признание не се медалите, туку довербата од граѓаните

1 min read

рекламаНа свечен начин и со високи почести се одбележа 18 август, Денот на Армијата. Фокусот беше на одбраната и постигнувањата на армијата последниве години и рамноправното членство во  НАТО како и помошта што ја дава нашата армија на европскиот пат.

Претседателот Стево Пендаровски и врховен командант смета дека е неопходно инвестирање во одбраната. Тој дури смета дека за армијата треба да се издвојат средства за следните 10 години за набавка на потребната опрема.

реклама

Годинава, посочи премиерот Ковачевски , буџетот за одбрана е 1,85 проценти од БДП и е поголем од буџетот за минатата година за 24 проценти. вложувањето во одбраната е вложување во безбедноста на граѓаните и националната безбедност.

Претседателот Пендаровски ги соопшти Указите за унапедување во генералски чин, а од страна на министерката Петровска беа доделени чинови на унапредени старешини во чин полковник, ордени добија 60 војници кои учествуваа во мировни и хуманитарни мисии.

рекламаПретходно

Мбапе се врати во тимот, ќе игра против Тулуз

Следно

За долг од 200 евра плаќа 4000 евра камата – „Извршителот на одмор, странките нека се жалат кај сакаат“

Latest from Blog