Четири жртви во пукање во Јапонија, осомничениот уапсен по 12 часа потрага

1 min read

Осомничениот, син на водачот на градскиот совет на префектурата Нагано, се криел во куќата на неговиот татко, откако застрелал двајца полицајци кои пристигнале на местото на настанот како одговор на пријавата дека една жена била избодена со нож, пренесува јавниот радиодифузен сервис НХК

Триесет и едногодишен маж е уапсен во рурален дел на Јапонија под сомнение за убиство, откако четири лица биле пронајдени мртви.

Јавниот радиодифузен сервис НХК објави дека осомничениот, син на водачот на градскиот совет на префектурата Нагано, се криел во куќата на неговиот татко, откако застрелал двајца полицајци кои пристигнале на местото на настанот како одговор на пријавата дека една жена била избодена со нож.

Двајцата полицајци и жената биле пренесени во болница и за неколку часа била констатирана смрт, пренесуваат медиумите.

По нападот починала уште една постара жена која од четвртокот попладне лежела на земја пред куќата, но полицијата не можела да пријде до неа, пишуваат медиумите.

НХК објави дека осомничениот носел маскирна облека и наводно користел нешто што личело на ловечка пушка во престрелката.

Полицијата го уапсила мажот утрово околу 04:30 часот, по 12-часовна потрага.

Пукањата се исклучително ретки во Јапонија, каде поседувањето оружје е строго регулирано и секој што сака да поседува пиштол мора да помине низ ригорозен процес на проверка.

Осомничениот имал дозвола за ловечка пушка, јавува НХК.

Познати се уште неколку детали, вклучително и мотивот на осомничениот, но не се објавени.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Зинедин Зидан одби понуда од 150 милиони евра

Следно

Германската економија влезе во рецесија

Latest from Blog