И кога не се на фронтот, тие се на обука: Украинските снајперисти секогаш на готовс

ЗАПОРОЖЈЕ (АА) – ДАВТ КАЧКАЧИШВИЛИ – Поради Руско-украинската војна, која трае речиси една година, украинските снајперисти, кои со месеци се на линијата на фронтот, поминуваат интензивна обука и кога не се на

ЛУЃЕТО СЕ ГАЗАТ ЕДЕН ПРЕКУ ДРУГ ЗА ДА ИЗБЕГААТ – први снимки од силниот земјотрес во Таџикистан, сите се молат да нема посилен потрес од овој! (ВИДЕО)

Силен земјотрес со јачина од 7,2 степени по рихтер го погоди денеска Таџикистан, јавуваат кинеските сеизмолози. Епицентарот бил во близина на градот Мургоба на длабочина од 20 километри. Во меѓувреме на Твитер

Силен земјотрес го погоди Таџикистан во близина на границата со Кина

Кина го измери земјотресот со јачина од 7,2 степени, додека американскиот геолошки институт и ЕМСЦ објави дека бил со 6,8 степени по Рихтер. Засега нема информации за жртви, а се проверува материјална

Земјотрес со магнитуда од 7,2 степени на границата меѓу Кина и Таџикистан

ПЕКИНГ (АА) – Земјотрес со магнитуда од 7,2 степени ја погоди кинеско-таџикистанската граница рано утринава, соопшти Кинескиот центар за земјотреси (CENC). Центарот соопшти дека земјотресот се случил во близина на границата меѓу

Прифаќањето украински бегалци ја чини Франција речиси 500 милиони евра годишно

Прифаќањето украински бегалци ја чинеше Франција речиси 500 милиони евра за една година – пари потрошени главно за сместување и плаќање помош на околу 100.000 луѓе низ целата земја, објави француското Министерство

Голема снежна бура во САД: Температури до -45 Целзиусови степени, затворени фирми и училишта

Додека околу 75 милиони луѓе во 29 држави се под предупредување за зимско време, се предвидува дека делови од источниот дел на САД ќе доживеат рекордно високи температури Зимско невреме ги погоди

Волстрит ослабна четврти ден по ред

Сите најнови податоци покажуваат дека економијата е многу отпорна на агресивно зголемување на каматните стапки од страна на ФЕД, што значи дека инфлаторните притисоци би можеле да останат зголемени подолг период од

Киев: Русија ги засилува трупите на неколку позиции на фронтот

Непосредно пред годишнината од руската инвазија врз Украина која ќе се одбележи в петок, Киев соопшти дека руската армија ги зајакнува своите различни позиции на фронтот. Генералштабот на украинските вооружени сили соопшти