Шведската воена разузнавачка служба тврди дека се засилува руската воена закана

Шведската воена разузнавачка и безбедносна служба (MUST) тврди дека Русија претставува јасна воена закана за нивната земја. -Европскиот безбедносен поредок каков што го знаеме престана да постои… и со тоа се зголемија

Повеќе од 46.000 луѓе загинаа, а над 114.000 се спасени по земјотресот во Турција

Повеќе од 114.000 луѓе се спасени за време на операциите за потрага и спасување по разорните земјотреси во југоисточна Турција, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Работата за отстранување на урнатините

Зеленски стравува од трета светска војна доколку Кина ја поддржи Русија

БЕРЛИН (АА) – Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека контактирал со кинеското раководство и побарал од нив да не ѝ даваат никаква поддршка на Русија во војната против Украина, пренесува Aнадолу. „Се

ЕУ воведе нов, шести пакет санкции за хунтата во Мјанмар

 Европската унија денеска воведе шести пакет санкции против воената хунта во Мјанмар, која на 1 февруари 2021 година изведе воен удар со кој од власта беше соборена претходната, демократски избрана премиерка и

Холандскиот министер за надворешни работи: Долго ќе трае војната во Украина

РОТЕРДАМ (АА) – Војната во Украина ќе трае уште долго, изјави денес холандскиот министер за надворешни работи Вопке Хукстра, на неколку дена пред годишнината од руската инвазија на Украина на 24 февруари,

Зеленски за „Велт“: Ако Кина влезе во сојуз со Русија, ќе има светска војна

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во денешното интервју за „Велт“ предупреди дека Кина не треба да ја поддржува Русија во нејзината војна против Украина и рече дека ако Пекинг тоа го направи –

Русите знаеле дека Бајден ќе дојде во Киев: Вашингтон ја контактирал Москва за да не дојде до директен судир

Белата куќа нема да навлегува во детали, но советникот за национална безбедност Џејк Саливан рече дека ја известила Москва за посетата на Бајден на Киев непосредно пред неговото заминување од Вашингтон во

Бајден најави дополнителен воен пакет од 500 милиони долари за Украина

ИСТАНБУЛ (АА) – Американскиот претседател Џо Бајден денес во ненадејната посета на украинскиот главен град Киев најави нов пакет воена помош за Украина во вредност од 500 милиони долари, јавува Анадолу. „Заедно,

Од оваа зграда стојат само столбовите – кога ќе видите што има на покривот ќе сфатите зошто не се срамнила со земја, природата е чудо (ФОТО)

Разорниот земјотрес во Турција со јачина од 7,7 степени по Рихтер речиси разурна десетина провинции и одзеде над 45 илјади животи. Најпогодено подрачје е Хатај каде е лоциран епицентарот на потресот, а

Бајден со воз патувал од Полска до Киев, на Зеленски му ветил дополнителна воена помош и нови санкции против Русија

Тајното патување на Бајден во Украина е направено со воз од границата со Полска, пишува „Њујорк тајмс“ Денеска сум во Киев за да се сретнам со претседателот Зеленски и да ја потврдам