Основните училишта во Кисела Вода ќе добијат соларни панели

Основните училишта низ Општина Кисела Вода, ќе добијат соларни панели, како одговорно и домаќинско решение за снабдување со електрична енергија, најави денеска градоначаникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, при одбележувањето на

МВР со детали за големата акција во Скопје во која се апсеше за дрога

Вчера (16.03.2023) во Скопје од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција, СВР Скопје – Единица

За еден месец изречени 90 прекршочни казни на Зелено пазарче

Акциите на Секторот за инспекциски работи за расчистување на нелегалните препродавачи во околината на Зелениот пазар се спроведуваат во континуитет веќе месец и половина. Овој пат и градоначалникот на Општина Центар, Горан

Започнува изградбата на нов паркинг на површина од 1.300 квадратни метри во Аеродром

Деновиве започна реализација на нова инфраструктурен проект во Аеродром. Станува збор за паркинг простор во непосредна близина на „Мајчин Дом“ на површина од 1300 метри квадратни и капацитет за паркирање на 60

Муцунски: Добив информации дека е уапсен наставник од „Александар Македонски“

Градоначалникот на општина Аеродром Тимчо Муцунски се огласи по повод информациите дека учителка е уапсена во акција на МВР за дрога.  Според неговите информации станува збор за наставник кој работи во ОУ „Александар

„Градски паркинг“ со важно известување за корисниците на јавните паркиралишта

Согласно важечките законски прописи во Република Македонија, сопствениците на возила се должни да извршат промена на регистарските таблички со ознака МК со нова НМК (NMK). Промените на старите регистарски таблички со нови,

Се чисти каналската мрежа во општина Илинден

Од почетокот на годината досега, во координација со АД „Водостопанство-Скопско поле“ – Скопје, ЈКП „Илинден” и граѓаните, исчистени се околу седум километри отворени одводни канали на територијата на Општина Илинден. Целта на

Изречени 216 казни за возачите во Скопје

При редовните контроли на СВР Скопје во текот на вчерашниот ден на територијата на град Скопје се изречени вкупно 216 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 67 санкции, седум