Стефан Трпковски од денеска е вработен во општина Кисела Вода, Дауновиот синдром не е пречка

Стефан Трпковски од Скопје денешниот ден го започна малку поинаку од досегашните. Со градоначалникот на Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, го потпишаа договорот за негово вработување и со тоа Кисела Вода го вработи

Муцунски по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром: Заеднички да изградиме општество во кое ќе ја надминеме стигмата и дискриминацијата

Општина Аеродром денес го одбележа првиот ден на пролетта, Светскиот ден на лицата со Даунов синдром и Денот на поезијата. Градоначалникот Тимчо Муцунски утрово го посети основното училиште „Александар Македонски“ и присуствуваше

Изречени казни од 12.500 евра за градилиштето зад Универзалната сала

Градежен инспектор од Секторот за инспекциски работи на Општина Центар денеска изрече пет казни на инвеститорот „Бинјапи Инжинеринг“ и изведувачот „Арадико Коп ДООЕЛ увоз извоз“, во вкупен износ од 12.500 евра во

Општина Кисела Вода со јавен повик за избор на членови на управен одбор на ЈП за стопанисување со спортски сали и објекти

Општина Кисела Вода објавува jавен повик број за пријавување на заинтересирани лица за избор на членови во управен одбор и надзорен одбор за контрола на материјално-финансиско работење на Јавното претпријатие за стопанисување

Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување велосипед, е-тротинет или е-велосипед

Со вкупен фонд од 700.000 денари кои ги обезбеди од својот буџет, Општина Карпош денеска ја започна акцијата за субвенционирање при купување на нов велосипед, електричен тротинет и електричен велосипед. Притоа, локалната

Изречени над 220 казни за возачите во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (20.03.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. -На територија на град Скопје изречени се вкупно 227 мерки, меѓу кои за возење

Започнува изградбата на Мега паркот во општина Чаир

Започнува изградбата на Мега паркот во општина Чаир, којшто ќе има површина од 30.000 метри квадратни. Изградбата на паркот ја најавија вчера на прес-конференција градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска и градоначалникот

Градилиште зад Универзална сала „проголта“ дел од улицата „9 мај“

Дел од улицата „9 мај“ зад Универзалната сала во Скопје проппадна во градилиштето за нова зграда. Градежната инспекција на Општина Центар вчера по трет пат направила увид на градилиштето, а исто како

Малолетник избегал од Јавна установа за згрижување деца во Скопје

Вчера во полициска станица било пријавено дека малолетник избегал од Јавна установа за згрижување на деца. – На 19.03.2023 во 08.00 часот во Полициската станица Карпош, од Јавна установа за згрижување деца