Шалтерите за наплата на вода во петок ќе работат со редовно работно време

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, во пресрет на божиќните празници, ги известува корисниците дека на ден 06.01.2023 (петок), шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието и наплатниот пункт во Сарај, ќе

Да беше ученик ќе беше „седи единица“: Ја почнуваме годината со „махерски“ паркирања во Скопје!

Ја почнуваме годината со серијата „махерски“ паркирања кои заслужуваат внимание од јавноста. Фотографијата е направена во близина на Веро Тафталиџе, пред скопскиот локал „БКВ“.  Која е вашата оценка за ова ремек дело? 

Внимателно во овој дел од Скопје: Билбордот може да падне секој момент врз некој!

Билбордов кој се наоѓа над надвозникот кај Бит Пазар е голема опасност за сите минувачи! – алармира активистката Мерсиа Смајловиќ.  Таа предупреди дека секој момент може да падне врз некого! -Ќе реагира

Општина Кисела Вода донираше книги напишани со Брајово писмо за децата од „Димитар Влахов”

Обезбедена е донација на книги напишани со Брајово писмо кои за првпат во Македонија излегуваат од печат, за дечињата со оштетен вид од ДУРМДОВ ,,Димитар Влахов” во Кисела Вода.  -Денес се одбележува

Посета на првороденото дете во Скопје 01.1.2023

Првороденото бебе во Скопје во 2023 година се роди на само минута по полноќ на Универзитетската Клиника за Гинекологија и акушерство Скопје. Град Скопје на мајката и првороденото бебе во новата година

Бадник во петок ќе се слави во дворот на Соборниот храм „Свети Климент Охридски“

И годинава ќе има традиционална централна прослава на Бадник во дворот на Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје.  Ветераните Мојсо Мојсовски и Ванчо – Иве Стевков се овогодинешните кум и здравичар, додека како почит