И покрај ветувањата: Армијата административци повторно расте во Бугарија

Државната администрација во Бугарија продолжува да се зголемува и покрај повеќе годишните ветувања дека ќе биде сведена на оптимум, а бројот на административци ќе биде намален, објавува Днес.бг.

Во интервју за Блумберг ТВ

Невакцинираните словенечки војници се жалат на дискриминација

Словенечкото Министерство за одбрана не ги дискриминира војниците кои не можат да одат на меѓународни мисии затоа што не се вакцинирани против Ковид-19, објави народниот правобранител.

Одлуката на Министерството стапи на сила кон

ВИДЕО: Пожарникарите во близина на Задар ги заштитија куќите

Според утринските информации, пожарникарите успеале да ги заштитат куќите од пожар во близина на Рашанац, недалеку од Задар.

Шумски пожар вчера изби кај селото Ражанац во близина на хрватскиот приморски град Задар и

БСП го враќа мандатот на претседателот на Бугарија

Денеска во 17 часот по локално време, Бугарската социјалистичка партија ќе го врати третиот мандат на претседателот на Бугарија Румен Радев, објави прес-службата на претседателската институција.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, лидерот

ВИДЕО: Огромен пожар беснее кај Задар, стотици пожарникари се борат со огнот

Шумски пожар вечерва изби кај селото Ражанац во близина на хрватскиот приморски град Задар и зафати голема површина, а во борбата против огнената стихија се ангажирани стотици пожарникари.

На драматичните снимки кои

Словенечкиот Врховен суд  и наложи на Владата на Јанша да ја финансира словенечката новинска  агенција СТА

Словенечкиот Врховен суд денеска и наложи на конзервативната влада на Јанез Јанша да го плати долгот кон националната новинска агенција СТА, на која и беше прекинато финансирањето неколку месеци поради критиките за

Румен Радев: Време е да се излечиме од комплексите, бидејќи докажавме дека можеме да постигнеме големи цели

Време е да се излечиме од комплексите за политичка пропаст, бидејќи покажавме дека можеме да постигнеме големи цели, изјави бугарскиот претседател Румен Радев во својот говор во Пловдив по повод 136 години

Кривокапиќ: Планот беше да се воведе хаос, ќе испитаме кој работел против безбедноста на Црна Гора

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, денеска изјави дека за време на устоличувањето на митрополитот на Црнаогорско приморски на Српската православна црква (СПЦ) Јоаникие во Цетиње, било планирано да се воведе хаос

Во Грција целосно вакцинирано 55 отсто од населението

Над 5.780.000 граѓани во Грција, односно 55 отсто од општото население или 64,2 проценти од полнолетната популација се целосно вакцинирани, според денешните податоци што на редовната прес конференција за имунизацијата во земјата