Бројот на загинати во поплавите по пробивањето на браната „Каховка“ порасна на 50

1 min read

МОСКВА (АА) – Бројот на загинати во поплавите предизвикани од експлозијата на браната „Каховка“ во Украина минатиот месец се искачи на 50, објави денес руската државна новинска агенција ТАСС, пренесува Анадолу.

„Пронајдени се уште две тела. Бројот на загинати се искачи на 50, додека 137 лица се хоспитализирани“, соопшти новинската агенција, повикувајќи се на локалните служби за итни случаи.

Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за изведувањето на нападите на 6 јуни, кои доведоа до уништување на ѕидовите на браната, што резултираше со поплави на околното подрачје.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Наке Георгиев и официјално е единствен кандидат од Врховен за член на Судскиот совет кој вчера запре постапка против него

Следно

КОЈ И ШТО МОЖЕ ДА БИДЕ ЧУДОВИШТЕ Е ТЕМАТА НА „ФРАНКЕШТАЈН“, ВЕЛИ ЕКИПАТА ОД ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА

Latest from Blog