Автобус падна во провалија во Мексико, загинати се 29 патници

1 min read

Најмалку 29 патници загинаа денеска во Мексико, a уште 19 се повредени откако патнички автобус изгубил контрола и излетал од патот во провалија длабока 25 метри, пренесе Ројтерс.

Несреќата се случила во регионот Миктека во јужната држава Оахака, а дел од медиумите пренесуваат дека меѓу загинатите има и едноиполгодишно дете.

Државниот секретар за внатрешни работи Хесус Ромеро соопшти дека околу 20 лица се повредени, а некои се во многу тешка состојба.

Според соопштението од тамошните власти, возачот на автобусот очигледно изгубил контрола над возилото и паднал во провалија.

„Се чини дека недостигот на вештина и замор ја предизвикаа несреќата“,

рече Ромеро.

Автобусот тргнал од Мексико Сити за да превезе патници во повеќе мали, оддалечени планински села во сиромашниот регион Миктека. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Алваро Мората се враќа во Серија А

Следно

Содик нов фудбалер на Работнички

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета