Австралија: Метеж низ целата земја поради проблеми со аеродромските системи

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Патниците на аеродромите низ Австралија денес се соочија со значителни доцнења при пријавувањето за меѓународни летови поради прекини во системот, објавија локалните медиуми, пренесува Анадолу.

Патниците чекаат во долги редици за да им се обработат пасошите. Прекинот особено влијаеше врз технологијата за скенирање на визите што се користи за патниците што ја напуштаат земјата.

Портпаролот на австралиските гранични сили потврди дека прекинот на ИТ се случил кај давателот на услуги одговорен за управување со системите за напредна обработка на патници (АПП).

Овие системи проверуваат кај авиокомпаниите дали патниците имаат дозволи и валидни документи за излез од земјата пред да се качат во авионот.

„Во моментов имаме многу долги редици за меѓународни чекирање“, изјави Ендрју Лунд од аеродромот во Мелбурн за радиостаницата 3AW.

Лунд рече дека и другите аеродроми во земјата се погодени од проблемите.

Локалните медиуми објавија дека, каде што е можно, персоналот на австралиските гранични сили рачно ќе ги проверува деталите за патниците.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Најмалку четворица загинати во руски напад на станбен блок во Лавов

Следно

Косовската полиција заплени 250 килограми тутун кој се шверцувал од Северна Македонија

Latest from Blog