Косовската полиција заплени 250 килограми тутун кој се шверцувал од Северна Македонија

1 min read

Возилото било запрено на влез во Гњилане и при проверка на задните седишта и во багажникот на автомобилот биле пронајдени 25 вреќи преработен тутун, тежок околу 250 килограми

Косовската полиција, Регионалната дирекција на Источната гранична полиција, по спроведувањето на мерките за спречување и сузбивање на шверцот, ги интензивираа тактичко-оперативните контроли на терен, со што на патот Станчиќ-Гњилане било запрено возило „бе-ем-ве“ со косовски регистарски ознаки, за кое единиците полицијата имале сознанија дека се занимава со шверцување стока од Република Северна Македонија во Република Косово.

Наведеното возило било запрено на влез во Гњилане и при проверка на задните седишта и во багажникот на автомобилот биле пронајдени 25 вреќи преработен тутун, тежок околу 250 килограми, за кој не постоел каков било документ за потеклото.

Во врска со случајот се преземени сите дејствија во соработка со косовското државно обвинителство и по наредба на надлежен обвинител стоката е испратена на царински терминал за понатамошна постапка.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Австралија: Метеж низ целата земја поради проблеми со аеродромските системи

Следно

Во обид да ја вратат струјата во селото, жители од Слупчане предизвикале огромен дефект кој оставил без струја три соседни села

Latest from Blog