Англија е шампион на Европа за фудбалери до 21 година

1 min read

Младата фудбалска репрезентација на Англија за играчи до 21 година ја освои титулата европски првак, откако во финалето кое се одигра во Батуми, Грузија ја совлада Шпанија со 1:0 .

Стрелец на единствениот гол беше Куртис Џонс во  продолжението од првото полувреме, а херој беше голманот Џејмс Трафорд, кој го спаси голот од капитенот на Шпанија Абел Руиз од ВАР пенал во продолжението од второто  полувреме.

Англичаните испишаа историја бидејќи ја освоија титулата без примен гол.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

„Ние сме светлина, тие се темнина“, порачаа демонстрантите од пред полициската станица во Белград

Следно

Зомер и Интер се договорија, Онана заминува во Манчестер Јунајтед

Latest from Blog