Андоновски поднесе оставка од селекторското место на САД

1 min read

Селекторот на женската фудбалска репрезентација на САД Влатко Андоновски поднесе оставка, јави Асошиетед прес повикувајќи се на лице запознаено со одлуката. Македонецот реши да ја напушти функцијата поради раната елиминација на Светското првенство кое е во тек.

Американките кои ја бранеа титулата, на Мундијалот во Австралија и Нов Зеланд беа елиминирани во осминафиналето, порано од кога било досега. Четирикратните шампиони на турнирот не беа во препознатливата форма. Во групата го победија Виетнам и ремизираа со Холандија и Португалија, по што едвај се пласираа во нокаут фазата.

Претходно САД на Мундијалите никогаш не завршиле полошо од трето место на Светското првенство.

Четириесет и шестгодишниот Андоновски беше именуван за селектор на Соединетите Американски Држави во октомври 2019 година. Под негово водство Американките забележаа 51 победа, пет нерешени и девет загубени натпревари.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Поддржувачи на терористичката организација ЈПГ/ПКК вандализираа џамија во Германија

Следно

Министерство за одбрана: Македонските војници во Словенија се во добра здравствена состојба

Latest from Blog