Поддржувачи на терористичката организација ЈПГ/ПКК вандализираа џамија во Германија

1 min read

КЕЛН (АА) – Џамија во Германија беше цел на приврзаници на терористичката организација ЈПГ/ПКК, соопшти Турско-исламската унија за верски прашања (ДИТИБ), пренесува Анадолу.

Џамијата во Хановер, Долна Саксонија, која е поврзана со ДИТИБ, рано во вторникот беше цел на терористичка пропаганда и навреди против Туркије.

ДИТИБ соопшти дека управата на џамијата била информирана за нападот од верниците што присуствувале на утринската молитва.

Претседателот на Здружението на централната џамија при ДИТИБ, Мехмет Зенгин, рече дека џамијата претходно била подложена на слични напади.

Тој рече дека верниците и официјалните лица се загрижени за нападите, но дека нема да дозволат мирната атмосфера и безбедноста на градот да бидат нарушени на овој начин.

Зенгин се надева дека инцидентот ќе биде разрешен колку што е можно поскоро, изразувајќи надеж дека властите ќе ги најдат сторителите и ќе ги изведат пред лицето на правдата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Kinema verore: Zgjidhni të freskoheni me një film të mirë në SkyShowtime

Следно

Андоновски поднесе оставка од селекторското место на САД

Latest from Blog