Земјотрес со магнитуда од 6,1 степен го погоди Нов Зеланд

1 min read

АНКАРА (АА) – Земјотрес со магнитуда од 6,1 степен според Рихтеровата скала го погоди подрачјето северозападно од Парапарауму, град на Северниот Остров на Нов Зеланд, пренесува Анадолу.

„Земјотресот се случи во 19:38 часот по локално време на околу 50 километри северозападно од Парапарауму на длабочина од 57 километри“, објави Радио Нов Зеланд, повикувајќи се на ГеоНет Нов Зеланд.

Силниот земјотрес предизвика страв меѓу жителите.

Не се регистрирани непосредни штети во регионот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: Заради криминалот на Ковачевски мнозинството се намалува, по Алтернатива излезе и Демократски сојуз, никој не сака да остане на бродот кој тоне

Следно

Молдавија вчера накратко го затвори својот воздушен простор

Latest from Blog