СÈ Е ПОДГОТВЕНО ЗА НАЈГОЛЕМИОТ СПОРТСКИ СПЕКТАКЛ Отворено Олимписко село во Париз

Во Париз денеска свечено е отворено Олимпиското село за претстојната Олимпијада, каде ќе престојуваат спортистите и придружниот персонал. Олимпиското село се протега на површина од 54 хектари, се наоѓа северно од Париз,

ФИФА ќе води истрага против Аргентинците кои пееја расистичка песна

Светската фудбалска федерација (ФИФА) реагираше по видеото кое се појави на социјалните мрежи, а на кое аргентинските фудбалери пеат навредливи песни. Француската фудбалска федерација ги обвини за расизам, а ФИФА соопшти дека

Барселона ќе добие милиони од ФИФА на име обештетување

Пред почетокот на новата сезона ситуацијата воопшто не е светла. Во моментов на списокот на повредени има четворица играчи кои според „Трансфермаркт“ вредат вкупно 310 милиони евра. Играчот од средниот ред и

Домагој Дувњак повреден, но ќе настапи на ОИ во Париз

Капитенот на машката ракометна репрезентација на Хрватска Домагој Дувњак поради полесна повреда не отпатува со тимот за Франција, туку остана во Опатија каде ќе продолжи со тренинзите. Според информациите станува збор за

Панатинаикос ќе му понуди нов договор на Ергин Атаман

Турскиот кошаркарски тренер Ергин Атаман со грчки Панатинаикос ја освои Евролигата и титулата во домашното првенство. Тоа ќе му донесе и нов договор, потврди претседателот на клубот, Димитрис Јанакопулос. „Кога целиш на

Талентиран Французин доаѓа на „Олд Трафорд“, по него Де Лихт

Манчестер Јунајтед ја доби битката за потписот на еден од најголемите таленти на францускиот фудбал, Лени Јоро, објавија англиските медиуми. Осумнаесетгодишникот важи за еден од најдобрите и перспективни млади стопери, а за

Мбапе новата сезона ќе ја започне со само десет дена тренинг?

Килијан Мбапе вчера на сензационален начин беше претставен пред околу 85.000 фанови, а денеска го започна својот одмор. Иако на конференцијата при презентацијата изјави дека е достапен доколку Карло Анчелоти сака да

Англичаните подготвени да го чекаат Гвардиола, прашање е дали тој сака да биде селектор

Трофејниот шпански стручњак Пеп Гвардиола би можел да ја преземе англиската репрезентација, но дури кога ќе му истече договорот со Манчестер Сити. Тоа би се случило на крајот од претстојната сезона, односно

Душан Тадиќ нема веќе да игра за репрезентацијата на Србија

Душан Тадиќ повеќе нема да игра за Србија. Српската фудбалска репрезентација наскоро ќе треба да одбере нов капитен, бидејќи досегашниот најави репрезентативна пензија. Оваа вест ексклузивно ја објави српски „Телеграф“. „Засега официјално