Гордана Силјановска-Давкова кандидатка за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ

Со 444 гласа од 454 присутни делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ и официјално е потврдена кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова за претседател на државата на претстојните претседателските избори.  Силјановска-Давкова посочи дека време е

Кандидатурата на Силјановска Давкова поддржана од 444 делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, таа повика на обединување

На денешната конвенција најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ потврди дека пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова ќе биде претседателскиот кандидат на партијата на претстојите претседателски избори. Кандидатурата на Силјановска ја поддржа 444 делегати, од

На Шапка, жена од Австрија се повреди при скијање – ја спасуваа со хеликоптер

Скијачка се повреди денеска кај месноста „Орлов Камен“ на Попова Шапка. Поради сериозноста на повредата и податокот дека претходно имала операција на рбетниот столб и имала вградена метална шипка со штрафови, било

Бислими: Европски плати за функционерите, а африкански за работниците

Платите на функционерите нема да се намалат, туку минимално ќе се зголемат. Иако беше спречен пораст од 15,3%, законските измени донесоа и минимално покачување.Дел од функционерите со февруарската плата ќе добијат минимално

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица

Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Сектор за криминалистички истраги – Единица за недозволена трговија со дрога при Бирото за јавна безбедност, спроведе координирана полициска операција со

Уапсен Косовец на Табановце, приложил фалсификувана италијанска возачка дозвола

Денеска во 02.45 часот на Граничен премин Табановце, полициски службеници го лишиле од слобода З.Г.(39) од Косово. При гранична контрола и проверка, тој на увид дал италијанска возачка дозвола за која било

Панел-дискусии на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на конвенцијата за кандидатурата за претседател на Силјановска-Давкова

Претседател на народот, заштитник на сувереноста, Уставот и законите“  е насловена една од двете панел-дискусии што ги одржува ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на конвенцијата за избор на кандидат за претседател на државата, од

Охриѓанец најден починат во станот во којшто престојувал

Шеесет и тригодишен охриѓанец бил пронајден починат во стан во градот, кадешто престојувал. Според информациите од СВР Охрид, станот се наоѓа на улицата „Даме Груев“. Смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош,

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 52-годишен жител на Велешта за кого постои сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз здравствен работник и здравствен соработник при вршење здравствена дејност. Осомничениот