Ердоган по полагањето на заклетвата го посети мавзолејот на Ататурк

АНКАРА (АА) – Реџеп Таип Ердоган по полагањето свечена заклетва во турскиот Парламент за трет мандат претседател на Туркије, го посети мавзолејот на основачот и прв претседател на Република Туркије, Мустафа Кемал

Ердоган положи заклетва за трет мандат претседател на Туркије

АНКАРА (АА) – Реџеп Таип Ердоган денес положи заклетва за својот трет мандат претседател на Туркије, втор по преминот на земјата во претседателски систем на управување, известува Анадолу. Ердоган по пристигнувањето пред

Членовите на 28. состав на турското Собрание положија заклетва

АНКАРА (АА) – Членовите на новиот 28. состав на Големото народно собрание на Република Туркије (ТБММ) синоќа ја положија свечената заклетва и ги презедоа мандатите, а на почетокот на церемонијата присуствуваше и

Членовите на 28. состав на турскиот Парламент положија свечена заклетва

АНКАРА (АА) – Новиот состав на турскиот Парламент денес ја започна својата прва пленарна седница, по три дена откако Врховната изборна комисија на земјата ги објави конечните официјални резултати од парламентарните избори

Во Истанбул започна Фестивалот за дигитална уметност

ИСТАНБУЛ (АА) – Вчера започна третото издание на Фестивалот за дигитална уметност во Истанбул (IDAF), јавува Анадолу. Организиран од Мезо Дигитал со поддршка од турското Министерство за култура и туризам и спонзориран

Ердоган и официјално прогласен за победник во вториот круг претседателски избори во Туркије

АНКАРА (АА) – Турската Врховна изборна комисија официјално го прогласи Реџеп Таип Ердоган за победник во вториот круг претседателски избори во Туркије, со освоени 52,18 отсто од гласовите. На веб страницата на Anadolu

Вучиќ разговараше со Ердоган: Туркије е исклучително важен партнер за Србија

БЕЛГРАД (АА) – Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денес телефонски разговараше со претседателот на Република Туркије, Реџеп Таип Ердоган, и му ја честита изборната победа, посакувајќи му и во овој мандат

Ердоган: „Столетието на Туркије“ е сеопфатен патоказ

АНКАРА (АА) – Туркије на 29 октомври ќе ја прослави јубилејната стогодишнина од основањето на Републиката, а претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган, денес изјави дека визијата на земјата наречена „Столетието на

Истанбул – древен град што не спие

ИСТАНБУЛ (АА) – Мухамед Генџебај ГУЕ Со својата стратегиска локација, улогата во историјата, туристичките атракции, архитектонските дела и стотици векови културна акумулација, Истанбул е позициониран како еден од градовите во светот во