Русија распиша потерница за тројца косовски полицајци

Косовскиот портал на албански јазик „Коха“ (koha.net) објави денеска дека Русија издала налог за апсење на тројца припадници на косовската полиција, за кои побарала да влезат во системот за пребарување на меѓунaрoдната

Средба Ердоган – Османи: Односите меѓу Туркије и Косово напредуваат

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, и претседателката на Косово, Вјоса Османи-Садриу, денес во Анталија разговараа за нападите на Израел врз Газа, билатералните односи, како и за глобалните и

Невидено невреме во Сплит : Багери ги чистат наносите на град (ВИДЕО)

Откако Сплит претходно го зафати силно невреме со грмотевици, пристигнаа нови фотографии и видеа од Далмација, кои се прилично неверојатни, пренесува Вечерњи лист. Локалното ДВД објави дека рано утринава четворица членови на

Русите и денеска се собираат на гробот на Навални

Еден ден по погребот на најпознатиот руски опозиционер и активист,  Алексеј Навални, неговите поддржувачи продолжуваат да го посетуваат и да му одаваат почит на неговиот гроб на гробиштата Борисов, невознемирени од присуството

Турскиот министер Фидан во Анталија оствари средба со министерот Османи

АНТАЛИЈА (АА) – Министерот за надворешни работи на Туркије, Хакан Фидан, оствари средба со шефот на дипломатијата на Северна Македонија, Бујар Османи, јавува Анадолу. Средбата се одржа на маргините на Дипломатскиот форум

Вучиќ го обвини Западот: Сакаат во Србија да воспостават марионетска влада

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги обвини западните земји за зголемен притисок врз Србија де факто и де јуре да го признае Косово, да воведе санкции кон Русија и да го промени

Ал-Малики: Палестинската управа е единствената легитимна власт што може да управува со Газа по конфликтот

Шефот на палестинската дипломатија Ријад ал-Малики, денеска, од дипломатскиот форум во Анталија, кажа дека палестинските власти на Западниот Брег (Палестинска управа) се надеваат дека прекинот на огнот во Појасот Газа ќе биде

Ердоган со членовите на Претседателството на БиХ: Зачувувањето на мирот и стабилноста на БиХ важни за Туркије

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, денес се состана со членовите на Претседателскиот совет на Босна и Херцеговина Денис Беќировиќ, Жељко Комшиќ и Жељка Цвијановиќ со кои разговараше за

Албанија: Уште една жртва во експлозијата во Љушња, во критична состојба и повредениот пратеник

Албанските медиуми јавуваат дека починало лицето кое управувало со кранот, а од здобиените изгореници во болницата за трауматологија во Тирана починал и неговиот 20-годишен син, кој бил во кабината на кранот. –

Нема француско-германски судир, тврди шефот на француската дипломатија

Нема француско-германски судир, уверува францускиот министер за надворешни работи, Стефан Сежурне, во интервју за весникот „Монд“. Дипломатот нагласува дека нема поделби меѓу Франција и Германија и покрај разликите што ги покажаа нивните