Ученик убиен во пресметка со ножеви во средно училиште во САД

РОЛИ (АА) – Еден ученик почина, а друг е ранет во пресметка со ножеви во средно училиште во американската сојузна држава Северна Каролина, пренесува Анадолу. Локалните медиуми објавија дека тепачката меѓу учениците

Израел одобри ослободување на 50 Палестинки доколку Хамас ослободи уште заробеници

КУДС (ЕРУСАЛИМ) – Израел одобри додавање на 50 палестински затвореници на листата на оние што планира да ги ослободи врз основа на договорот за размена со Хамас доколку палестинската група ослободи уште

Израелскиот министер Галант тврди дека по хуманитарната пауза нападите на Појасот Газа ќе бидат уште пожестоки

ЕРУСАЛИМ (КУДС) – Израелскиот министер за одбрана, Јоав Галант, изјави дека по завршувањето на хуманитарната пауза нападите врз Појасот Газа ќе бидат „уште пожестоки“, пренесува Анадолу. Израелскиот весник „Хаарец“ објави дека министерот

Катар: Хуманитарната пауза во Газа продолжена уште два дена

ДОХА (АА) – Катар објави дека хуманитарната пауза во Газа, која претходно беше договорена меѓу Хамас и Израел, е продолжена уште два дена, известува Анадолу. Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Маџид

Тригодишниот Ахмед кој ги загуби двете нозе, остана и без своето семејство во израелските напади на Газа

КАИРО (АА) – Тригодишниот Ахмед, кој ги загуби двете нозе, остана и без своето семејство кое е убиено во текот на израелските напади на Појасот Газа, известува Анадолу. Ахмед трипати бил изложен

Смртта на израелското девојче го врати на дневен ред прашањето за воениот Ханибалов протокол

АНКАРА (АА) Израелка – сведок, рече дека за време на нападот на Хамас на 7 октомври во јужен Израел, војската ја опколила куќата во која биле припадниците на палестинската група, по што

Семејствата на жртвите од авионската несреќа на летот MH370 покренаа судска постапка во Кина

ПЕКИНГ (АА) – Семејствата и роднините на жртвите што загинаа во исчезнатиот авион на „Малезија ерлајнс“ на летот MH370 денес покренаа судска постапка во Кина, известува Анадолу. Судот во округот Чаојанг во

Турската разузнавачка служба го неутрализираше локалниот лидер на терористичката ПКК/ЈПГ во Северна Сирија

АНКАРА (АА) – Турската Национална разузнавачка агенција (МИТ) го неутрализираше лидерот на терористичката група ПКК/ЈПГ во северниот сириски град Ајн ал-Араб (Кобани), соопштија денес безбедносни извори, известува Анадолу. Во прекугранична операција Националната

Нема вести за десет лекари што Израел ги зароби во Појасот Газа

ГАЗА (АА) – Нема информации за десет лекари што израелската војска со денови ги држи заробени во Појасот Газа, известува Анадолу. На Инстаграм профилот „Храбри срца на палестинските лекари“ дадено е потсетување

Премиерот на Израел, Нетанјаху, го посети северниот дел на окупираниот Појас Газа

ГАЗА (АА) – Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, вчера го посети окупираниот Појас Газа, пренесува Анадолу. На снимката што ја објави Канцеларијата за медиуми на израелскиот премиер се гледа средбата на Нетанјаху со