Околу 400 ученици од Основното училиште „Сами Фрашери“ во Пирок, Боговиње секојдневно се изложени на ризик од одрони.

Поради свлечиште речиси секојдневно со страв одат на училиште околу 400 ученици од ОУ „Сами Фрашери“ во Пирок, Боговиње. Наставникот Агим Рахими вели дека ризикот е голем. Бара од надлежните да интервенираат

Хорор-повреда во Ла Лига: Со отворен ѓон го удри во глава својот соиграч (ВИДЕО)

Во рамките на 27. коло во шпанското првенство, фудбалерите на Селта забележаа минимална победа против Алмерија, но резултатот остана во сенка на хорор-повредата која ја заработи еден од фудбалерите на Алмерија. Имено,

Гордана Силјановска-Давкова кандидатка за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ

Со 444 гласа од 454 присутни делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ и официјално е потврдена кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова за претседател на државата на претстојните претседателските избори.  Силјановска-Давкова посочи дека време е

Кандидатурата на Силјановска Давкова поддржана од 444 делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, таа повика на обединување

На денешната конвенција најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ потврди дека пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова ќе биде претседателскиот кандидат на партијата на претстојите претседателски избори. Кандидатурата на Силјановска ја поддржа 444 делегати, од

На Шапка, жена од Австрија се повреди при скијање – ја спасуваа со хеликоптер

Скијачка се повреди денеска кај месноста „Орлов Камен“ на Попова Шапка. Поради сериозноста на повредата и податокот дека претходно имала операција на рбетниот столб и имала вградена метална шипка со штрафови, било

Русија распиша потерница за тројца косовски полицајци

Косовскиот портал на албански јазик „Коха“ (koha.net) објави денеска дека Русија издала налог за апсење на тројца припадници на косовската полиција, за кои побарала да влезат во системот за пребарување на меѓунaрoдната

Средба Ердоган – Османи: Односите меѓу Туркије и Косово напредуваат

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, и претседателката на Косово, Вјоса Османи-Садриу, денес во Анталија разговараа за нападите на Израел врз Газа, билатералните односи, како и за глобалните и

Колумбискиот претседател ги повика земјите од Латинска Америка да го кренат гласот против израелските напади врз Газа

БОГОТА (АА) – Колумбискиот претседател Густаво Петро ги повика земјите од Латинска Америка да покажат „еден глас“ против израелските напади врз Газа, јавува Анадолу. Петро, во обраќањето на самитот на Заедницата на

Бислими: Европски плати за функционерите, а африкански за работниците

Платите на функционерите нема да се намалат, туку минимално ќе се зголемат. Иако беше спречен пораст од 15,3%, законските измени донесоа и минимално покачување.Дел од функционерите со февруарската плата ќе добијат минимално