Земјотрес од 4,3 степени во централна Турција, нема информации за жртви

1 min read

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) објави дека земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска централниот дел од Труција.

Според ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот бил на 22 километри југозападно од Гоксун и 63 километри северозападно од Кахраманмараш, на длабочина од 10 километри.

Инаку, на 6 февруари два разорни земјотреса ги погодија Турција и Сирија. Досега загинаа околу 50 илјади луѓе.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Производителите се жалат на ниски откупни цени на раноградинарските култури

Следно

ЗЕМЈОТРЕС ЈА СТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА – еве ги деталите!

Latest from Blog