ЗЕМЈОТРЕС ЈА СТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА – еве ги деталите!

1 min read

– Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје попладнево информираше дека денеска во 08:50 часот бил почувствуван земјотрес од населението на Гевгелија, Валандово, Богданци, Неготино, Кавадарци и околината.

Епицентарот на земјотресот бил на 123 километри југоисточно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Гевгелија – Гуменџа.

Почувствуван е со Рихтерова локална магнитуда 3,1 и интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Земјотрес од 4,3 степени во централна Турција, нема информации за жртви

Следно

Анчелоти: Мора да играме максимално внимателно со Ливерпул, веќе имавме ситуација со Челзи пред една година

Latest from Blog