Производителите се жалат на ниски откупни цени на раноградинарските култури

1 min read

Бербата на оранжериското производство во струмичко само што започна, а кај земјоделците веќе се јавија проблеми. Уште на самиот старт тие се соочиле со ниски откупни цени и отежнат пласман.Производителите на лута пиперка од Банско се жалат дека трошоците за производство им биле неколкукратно зголемени, а цените пониски од лани.

За раноградинарите еден од главните проблеми е производството од увоз. Не се против увозот, но сметаат дека државата треба да најде начин прво да го заштити домашното производство ,a со самото тоа и производители чија бројка секоја година е се помала.

Лутата пиперка во Банско е застапена на површина од околу 50 хектари од кои егзистираат близу 200 домаќинства.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ПСЖ го купува Халанд за 200 милиони евра?

Следно

Земјотрес од 4,3 степени во централна Турција, нема информации за жртви

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на