Анчелоти: Мора да играме максимално внимателно со Ливерпул, веќе имавме ситуација со Челзи пред една година

1 min read

– Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти го повика своите фудбалери да не се опушта пред мечот со Ливерпул.

Мадриѓаните во првиот натпревар од 1/8 финалето на Лигата на шампионите победија на гости со резултат 5:2.

– Веќе имавме ситуација со Челзи минатата година кога по 3:1 на гости, дома губевме со 0:3 до 80. минута. Имаме предност, затоа сме фаворити, но треба да одиграме 90 минути со ист став како на првиот натпревар. Немаме право да размислуваме за штедење некаде, треба да одвоиме 90 минути максимум. На сите три турнири на кои продолжуваме да играме, тешко е да се оди до крај. Ние сме во неповолна положба во Копа дел Реј и Ла Лига и имаме мала предност во Лигата на шампионите, но тоа не значи дека ќе биде лесно. Лигата на шампионите е најтешкиот турнир во светот, изјави Анчелоти.

Реваншот со Ливерпул е закажан за 15 март.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ЗЕМЈОТРЕС ЈА СТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА – еве ги деталите!

Следно

Лапорта со порака до навивачите: Многумина ќе сносат последици, ќе мораат да се искупат за своите лаги!

Latest from Blog