Земјите на ЕУ го усвоија нацртот за дигитална реформа на процедурата за Шенген-визи

1 min read

БРИСЕЛ (АА) – Амбасадорите на Европската Унија (ЕУ) денес го усвоија заедничкиот став за дигитална реформа на процедурата за Шенген-визи, пренесува Анадолу.

„Амбасадорите го одобрија преговарачкиот мандат на Советот на ЕУ, институцијата на ЕУ што ги претставува земјите членки, за почетокот на разговори со Европскиот парламент за новите визни правила“, се вели во соопштението.

Според реформата, ЕУ ќе создаде единствена дигитална платформа за аплицирање за визи наместо да се аплицира во различни национални конзулати.

Патниците ќе може да ги прикачат потребните документи, да ја платат таксата и да ја следат обработката на нивната апликација преку веб-страницата.

Тие, исто така, можат да наведат дали планираат да посетат неколку земји на ЕУ, по што системот автоматски ќе може да определи која земја од ЕУ е одговорна за издавање на визата.

Како важна промена, реформата ќе ги укине визните налепници и ќе го избере дигиталниот формат на криптографски потпишан 2D-баркод.

„Онлајн аплицирањето ќе го намали бројот на патувања до конзулатите за патниците и ќе го направи процесот полесен за националните администрации“, изјави шведската министерка за миграции, Марија Малмер Стенергард.

Таа, исто така, истакна дека „дигиталната виза ќе стави крај на ризикот од фалсификување и кражба на виза-налепницата.“

Институциите на ЕУ ќе започнат преговори за деталите од реформата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Естонија ја реновираше својата армијата на сметка на Украина

Следно

Пролетна акција за косење на тревните површини во Кисела Вода

Latest from Blog