Пролетна акција за косење на тревните површини во Кисела Вода

1 min read

Акција за косење на нараснатите тревни површини, се одвива низ Општина Кисела Вода. Започнати уште кон крајот на минатата седмица, активностите на сезонските работници ангажирани преку Секторот за месна самоправа на Општина Кисела Вода, ќе ги опфатат сите месни и урбани заедници, соопшти општинската прес-служба.

Косењето на тревната вегетација и уредувањето на парковското зеленило денес се одвива во урбаната заедници 11 Октомври Згради со фокус на трим патеката, која најмногу се користи од рекреативците. Се коси во Пржино и Црниче, од вчера и во селото Драчево, додека минатата седмица вакви активности се одвиваа и во населбата Драчево. Пролетната акција за уредување на Кисела Вода продолжува и во наредните денови. Утре ќе се коси во Бирарија и Цветан Димов, а ќе продолжат ваквите активности и по трим патеката.

– Ги повикуваме сите граѓани кои забележале некоја поголема тревна површина која треба да биде уредена или знаат за некој дел кој случајно бил изоставен при досегашните активности, да ги информираат општинските служби, по што ќе може да се интервенира. Паралелно, локалната самоуправа работи и на расчистување на отпадот и новоастанатите мини депонии, за кои повторно ќе апелираме на совесно однесување на граѓаните, наведуваат од Општина Кисела Вода.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Земјите на ЕУ го усвоија нацртот за дигитална реформа на процедурата за Шенген-визи

Следно

Русија започна воени вежби со интерконтиненталната балистичка ракета „Јарс“

Latest from Blog