Зеленски: Во руските напади во текот на ноќта има загинати и ранети

1 min read

КИИВ (АА) – Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека руската армија во текот на ноќта извршила напади низ цела Украина и дека има мртви и ранети, јавува Анадолу.

Во изјавата објавена на социјалните мрежи, Зеленски потсети дека во текот на ноќта низ Украина биле извршени ракетни напади.

Истакнувајќи дека нападите на руската армија биле насочени кон клучните инфраструктурни и станбени објекти, Зеленски рече: „За жал, има ранети и мртви. Моето сочувство до нивните семејства“.

Зеленски во текстот наведе дека сите службени единици се на должност.

„Се обновува активноста на енергетскиот систем, се применуваат ограничувања во сите региони“, рече Зеленски и додаде:

„Непријателот повторно се обиде да ги заплаши Украинците истрелувајќи 81 проектил и се врати на својата мизерна тактика. Окупаторите можат само да ги тероризираат цивилите. Тоа е сè што можат да направат, но тоа нема да им помогне.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Добра вест за „кралевите“: Килијан Мбапе сака да си оди од ПСЖ

Следно

Лазаров ги избра ракометарите со кои ќе ја нападне Португалија

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на