Зеленски го одби предлогот на Макрон за „олимписко примирје“

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски  во вчерашното интервју за Франс Прес изјави дека ја отфрла идејата за примирје во војната со Русија за време на Олимписките игри во Париз, за ​​што францускиот претседател Емануел Макрон изрази желба.

-Реков: Емануеле, ние не веруваме во тоа. Ајде за момент да замислиме дека има примирје. Како прво, ние не му веруваме на (Владимир) Путин. Второ, тој нема да ги повлече своите трупи. Трето, (…) кажи ми Емануел, реков, кој гарантира дека Русија нема да го искористи ова за да ги донесе своите трупи на наша територија. – рече Зеленски.

Неколку часа претходно, рускиот претседател, кој отпатува за Кина, имплицираше дека се противи на олимпиското примирје бидејќи на неговата земја и беше забрането учество на Олимпијадата поради инвазијата на Украина.

Извор: 24vesti.mk

Претходно

Во израелски бомбардирања се убиени 35.386 Палестинци во Појасот Газа

Следно

Новата влада да го користи само името Северна Македонија, во спротивно ќе има проблеми во односите со Грција и со ЕУ

Latest from Blog