Новата влада да го користи само името Северна Македонија, во спротивно ќе има проблеми во односите со Грција и со ЕУ

1 min read

Никаков напредок на долгиот пат на Скопје кон Европа не може да се постигне без апсолутно почитување на Договорот од Преспа за прашањето за името, вели грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за државната телевизија ЕРТ.

Тој посочува дека во основата на договорот од Преспа е концептот на именување, односно името Северна Македонија да се употребува „ерга омнес“ и да важи за сите, односно да се користи и внатре и надвор од државата.

Мицотакис, како што вели во интервјуто, испраќа предупредувачка порака до идната влада во Скопје – без целосно усогласување со Договорот во однос на името, Грција нема да ги ратификува меморандумите и нема да има напредок во ЕУ-перспективата на земјава.

Тој рече дека ќе ги чекаат официјалните ставови на новата влада, но потенцираше дека првите примери на однесување се исклучително негативни.

„Сакам да потсетам дека не гласавме за Договорот од Преспа, бидејќи изразивме силна резерва за тоа што со овој договор се признава македонската нација и македонскиот јазик. Тоа беше главната причина што не гласавме за договорот. Но, по прашањето за името има многу јасно повлекување и сакам уште еднаш да упатам предупредувачка порака до новата влада, отсега да ја смени линијата. Да се ​​почитува оваа централна одредба од Договорот од Преспа, да се користи само името Северна Македонија во и надвор од државата, кога се споменува нашиот северен сосед. Во спротивно, сигурно е дека ќе создадат проблеми не само во односите на Грција со Северна Македонија, туку и во односите на Европа со Северна Македонија“, рече Мицотакис.

Извор: 24vesti.mk

Претходно

Зеленски го одби предлогот на Макрон за „олимписко примирје“

Следно

Цивилните жртви на американскиот анти-тероризам

Latest from Blog