Забрани во Авганистан: Нема салони за убавина, девојки не смеат да работат во трговски центри

1 min read

Талибанците наредија затворање на салоните за убавина во Авганистан.
Телевизијата Ал Арабија објави дека талибанците дале рок од 10 дена да се затворат сите салони за убавина во земјата.

Талибанците исто така забраниле девојки да работат во трговски центри.

Откако талибанците во 2021 година дојдоа на власт воведоа ограничувања за девојките и жените, за кои тврдат дека не се согласност со исламските вредности. Тие ги принудија телевизиските водителки да носат хиџаб, а ги забранија и филмовите во кои се појавуваат актерки.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Фон дер Лајен: Мора да го зајакнеме партнерството со НАТО, безбедноста на Европа е загрозена

Следно

Донесена одлука: Второто полугодие ќе започне на 23 јануари

Latest from Blog