(ВИДЕО) Фон дер Лајен: Мора да го зајакнеме партнерството со НАТО, безбедноста на Европа е загрозена

1 min read

Таа, исто така, ја истакна важноста да се задржи „притисокот врз Кремљ“ при што нагласи дека ЕУ наскоро ќе воведе санкции за земјите, вклучувајќи ги Белорусија и Иран, кои воено ја поддржуваат руската војна во Украина

Церемонија на потпишување на Заедничката декларација за соработка НАТО-ЕУ во Брисел, Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

По денешното потпишување на заедничката декларација со Европската Унија, НАТО вети дека ќе ја зголеми поддршката за Украина. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека стратегиското партнерство меѓу ЕУ и НАТО е поважно сега од кога било, пишува Си-ен-ен.

„Мораме да продолжиме да го зајакнуваме партнерството меѓу НАТО и Европската Унија и мора дополнително да ја зајакнеме нашата поддршка за Украина“,

рече Столтенберг во Брисел по потпишувањето на третата заедничка декларација ЕУ-НАТО со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Знаеме дека мораме да го зајакнеме ова повеќе од 20-годишно партнерство бидејќи безбедноста на Европа е загрозена. Партнерството ЕУ-НАТО ќе стане уште поважно кога Финска и Шведска ќе станат полноправни членки на НАТО“,

изјави Фон дер Лејен за новинарите.

Таа, исто така, ја истакна важноста да се задржи „притисокот врз Кремљ“ при што нагласи дека ЕУ наскоро ќе воведе санкции за земјите, вклучувајќи ги Белорусија и Иран, кои воено ја поддржуваат руската војна во Украина.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

ЈП Комунална хигиена-Скопје подигна 161 960 тони комунален отпад во 2022

Следно

Забрани во Авганистан: Нема салони за убавина, девојки не смеат да работат во трговски центри

Latest from Blog