Внимавајте каде паркирате: „Пајакот“ крена речиси 100 возила

1 min read

За седум дена санкционирани се 195 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот, соопштија денеска од ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар.

Во соработка со сообраќајната полиција-Скопје, од ЈП Паркинзи на Општина Центар во периодот од 09.01. до 15.01.2023 година, со помош на специјалните возила „пајак“ отстранети се 97 непрописно паркирани возила.

– Со поставување на механичко средство „Блокатор“ нкционирани се 98 возила кои биле затекнати на резидентни паркиралишта, а не биле корисници-резиденти на секторот во којшто биле паркирани, се посочува во соопштението.

Најавуваат дека ЈП ПОЦ и Општина Центар континуирано ќе ја спроведуваат оваа мерка и апелираат до граѓаните да ги почитуваат правилата и прописите и да ги оставаат своите возила само на пропишаните места за да им се овозможи на пешаците и велосипедистите нормално движење по тротоарите и велосипедските патеки, а на возилата безбедно движење по улиците.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Поранешниот грчки крал денеска ќе биде погребан во Атина

Следно

Анчелоти: Не е понижувачки да се загуби од Барселона

Latest from Blog