Анчелоти: Не е понижувачки да се загуби од Барселона

1 min read

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти го сподели своето мислење за поразот од Барселона (1:3) во финалето на шпанскиот Суперкуп.

– Натпреварот не беше добар за никого. Зборувањето за понижување ми изгледа непочитување. Барселона беше подобра, точка. Ова не е критичен, туку тежок момент. Ова секогаш се случува во текот на сезоната. Тоа може да се поправи преку посветеност и правилен став. Играчите треба да разберат дека таквите грешки може лесно да се избегнат. И двете екипи имаат шанса. На вакви натпревари победата станува поблиска ако се тргне напред. Во Ла Лига, ова исто така се случи – само во корист на другиот тим, го цитира „Марка“ Анчелоти.

Избраниците на тренерот Карло Анчелоти го загубија финалето за прв пат по 2010 година. Барселона по 14-ти пат го освои шпанскиот Суперкуп. Ова е рекорд на турнирот. Реал Мадрид има 12 победи, вклучувајќи ја и минатата сезона.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Внимавајте каде паркирате: „Пајакот“ крена речиси 100 возила

Следно

Германската министерка за одбрана поднесе оставка поради војната во Украина

Latest from Blog