Поранешниот грчки крал денеска ќе биде погребан во Атина

1 min read

Поранешниот грчки крал Константин Втори денеска ќе биде погребан во Атина, без државни почести, но во присуство на членови на кралски семејства од повеќе држави, меѓу кои и од Шпанија, Холандија, Шведска, Данска, Луксембург итн.

Според грчките медиуми, во Атина од рано утрово собрани се граѓани кои во редица чекаат за да му упатат последен поздрав на поранешниот крал.

Константин Втори, кој минатата седмица почина на 82-годишна возраст, ќе биде погребан во поранешниот кралски имот во близина на Атина.

На погребот, грчката Влада ќе ја претставуваат вицепремиерот Панајотис Пикраменос и министерката за култура Лина Мендони.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

„СДС да не молчи, да каже дали бегството од затвор е со дозвола на Ковачевски и Зечевиќ“

Следно

Внимавајте каде паркирате: „Пајакот“ крена речиси 100 возила

Latest from Blog