ВМРО-ДПМНЕ: Само за една година пад на демократијата во Македонија од 20% – над 61% од граѓаните сметаат дека во државата нема демократија

1 min read

Анкетата на „Евротинк“ ја разобличи целосната неспособност на власта. Започнувајќи од нивото на корупција во државниот систем, недовербата во институциите, како и мислењето на граѓаните дека државата не се движи во правична насока, катастрофално поразителни се и резултатите за демократијата во државата, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Иако главниот слоган на СДС изминатите избори беше враќање на демократијата, тие не што не направија нешто повеќе, туку и те како ја уназадија демократијата во Македонија. Дури 61% од граѓаните сметаат дека во државата нема демократија. Ова е резултат непочитувањето на човековите права, ускратувањето на правото на слободно изразување и говор, секојдневното цензурирање и закани спрема медиумите. За само една година резултатите на прашањето „Дали во Македонија е демократска земја“ незадоволството и негативниот одговор се зголемил за 21%. Во 2021 година оцена 1 и 2 дале 40% од граѓаните, 2022 година 61% од граѓаните, посочуваат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека токму заради ваквите катастрофални политики на неспособната власт на СДСМ и ДУИ секојдневно се иселуваат илјадници граѓани.

-Зголеменото ниво на корупција и криминал, недовербата кон институциите, лошите економски политики, катастрофата во образованието, како и немањето демократија се вистинските индикатори дека ова е најнеспособната и најкриминалната власт во Македонија. Колку подолго оваа власт е во удобните фотелји, толку повеќе ќе тоне државата. За излез од оваа состојба веднаш се потребни предвремени парламентарни избори, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кулеба: На 24 февруари на Путин ќе му биде испратен многу јасен сигнал

Следно

Денеска во Албанија ден на национална жалост за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

Latest from Blog