Кулеба: На 24 февруари на Путин ќе му биде испратен многу јасен сигнал

1 min read

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба изјави дека ќе биде испратен „многу јасен сигнал“ до рускиот претседател Владимир Путин на 24 февруари, на годишнината од рускиот напад врз Украина.

Кулеба, одговарајќи на прашањето за акциите за поддршка на Украина до 24 февруари, рече дека ќе има различни настани во ОН, во Киев и во многу светски метрополи и оти тоа ќе испрати многу јасен сигнал до Путин дека сериозно греши ако игра на исцрпеност и смета дека времето е на негова страна, бидејќи единството со Украина расте секој ден.

Кулеба оцени дека е многу важно што американскиот претседател Џозеф Бајден ќе ја посети Полска од 20 до 22 февруари, но додаде дека не се работи само за таа посета, туку за неколку настани во различни градови, чиј ефект ќе биде кумулативен.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ЕУ ќе испрати дополнителна помош за Турција

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Само за една година пад на демократијата во Македонија од 20% – над 61% од граѓаните сметаат дека во државата нема демократија

Latest from Blog