Денеска во Албанија ден на национална жалост за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

1 min read

Албанската Влада денешниот ден го прогласи за ден на национална жалост во знак на почит за жртвите од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија.

Веста на социјалните мрежи ја објави премиерот Еди Рама, кој наведе дека тоа во како знак на болка и молитва за жртвите од големата трагедија од земјотресот на турско-сириската граница, како и во знак на солидарност со пријателска Турција.

Тој потсетува дека Турција застана покрај неговата земја по катастрофалниот земјотрес на 26 ноември 2019 година.

Знамињата пред државните институции ќе бидат спуштени на половина копје.

-Спуштањето на државното знаме на половина копје и палењето свеќа од страна на секој човек, по желба и можност, ќе бидат значајни знаци на понеделникот обележан со човечка болка и народна солидарност што ги надминува нашите граници, напиша Рама.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: Само за една година пад на демократијата во Македонија од 20% – над 61% од граѓаните сметаат дека во државата нема демократија

Следно

ГОДИНАВА ЌЕ СЕ СЛАВАТ 120 ГОДИНИ ОД ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ И „ЗА МАКЕДОНЦКИТЕ РАБОТИ“, ЈУБИЛЕИ ЗА КОЧО РАЦИН, НИКОЛА МАРТИНОСКИ

Latest from Blog