Вечерва во 360°: Судска наредба за прислушување – затворените плика одат во историја, ги заменува дигитален систем

1 min read

Новото дебатно издание на емисијата „360 степени“, во кое гостува директорот на Оперативно-техничката агенција (ОТА), Зоран Ангеловски, се емитува вечерва (28 април 2023 г.) од 22:15 часот на ТВ Алсат

Во ова издание имаме ретка можност да разговараме со директорот на Оперативно-техничката агенција (ОТА), Зоран Ангеловски. Тоа е институцијата во која, по распуштањето на УБК, се пресели опремата за следење на комуникациите. Поводот за гостувањето на директорот Ангеловски е воспоставувањето дигитален систем за создавање, чување, обработка и пренос на класифицирани документи поврзани со иницирање и издавање наредби за прислушување – легално, се разбира. Тој систем, креиран на иницијатива на ОТА, ја заменува актуелната размена на документи во хартиена форма, со затворени плика и курири. Ангеловски го прашуваме дали, сепак, може да постои прислушување без судска наредба, дали може да функционира парасистем од, на пример, стан во Скопје и дали има жолто комбе во земјава.

Емисијата се емитува од 22:15 часот на ТВ Алсат.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Заев: Регионот ќе биде енергетски многу постабилен ако делуваме заедно

Следно

Путин со декрет легализираше депортација на жителите на анектираните територии кои одбиваат да земат руско државјанство

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп