Турскиот претседател Ердоган го прими грузискиот премиер во Анкара

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го пречека грузискиот премиер Иракли Гарибашвили во главниот град Анкара на разговори, јавува Анадолу.

„Ердоган и Гарибашвили одржаа состанок зад затворени врати во претседателскиот комплекс“, соопшти турското Претседателство.

Состанокот се реализира по двата силни земјотреси кои ја погодија јужна Туркије на 6 февруари, одземајќи ги животите на над 43.500 луѓе.

Туркије прими сочувство од секаде низ светот, при што многу земји испратија спасувачки тимови и помош.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Сали разрешен од министер со 65 гласа „за“, а Алити и Чупи со 64 гласа

Следно

Над 2.000 затвореници разменети меѓу Русија и Украина од почетокот на војната

Latest from Blog