Сали разрешен од министер со 65 гласа „за“, а Алити и Чупи со 64 гласа

1 min read

По разрешувањето, пратениците ќе треба да ја продолжат седницата со дискусија за предложените имиња за нови министри

Адмирим Алити, Беким Сали и Џемаил Чупи

Тројцата досегашни министри во Владата од редовите на Алтернатива се разрешени од функциите.

Од министерските позиции заминуваат досегашните министри за здравство – Беким Сали, за информатичко општество и администрација – Адмирим Алити и министерот без ресор задолжен за дијаспора – Џемаил Чупи.

Од присутни 105 пратеници, „за“ разрешување на Сали гласаа 65 пратеници, а немаше ниту еден „против“ или „воздржан“. За разрешување на Алити и Чупи, пак, имаше по 64 гласа „за“ и по еден „против“.

Седницата за разрешување и именување нови членови на Владата започна пред десет дена, на 13 февруари. На дневен ред се четири точки, а разрешувањето на тројцата министри е само првата точка.

Тоа значи дека сега допрва ќе се дискутира и гласа за избор на нови владини членови, што е втора точка на дневниот ред.

Со изборот на нови министри треба да се пополнат местата на Сали и Алити, како и на поранешните министри за правда Никола Тупанчески и за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини. За разрешувањето на Тупанчески и Нуредини не се дискутираше затоа што тие сами ги поднесоа оставките како резултат на договорот за влез на Алијанса за Албанците во Владата и прераспределба на ресорите, па затоа Собранието само им ги констатираше оставките.

Новите министри кои треба да се изберат на нивно место се: Кренар Лога (Алијанса) – министер за правда; Фатмир Меџити (Алијанса) – министер за здравство; Азир Алиу (Алијанса) – министер за информатичко општество и администрација; и Каја Шукова (СДСМ) – министерка за животна средина и просторно планирање.

За министерското место без ресор кое го држеше Чупи, засега не е предложен нов министер, а нема ниту најави дека ќе има предлог.

Откако ќе се изберат новите министри, пратениците ќе треба да продолжат со дебата за третата точка, односно за разрешување и на тројца заменик-министри од кои двајца се кадри на Алтернатива: Абдулшуќур Абедини – за земјоделство и Лулзим Алиу – за образование и наука. Третиот е заменикот за одбрана – Башким Хасани кој е дел од „огнената група“ во ДУИ.

Покрај нив, од Владата, со Тупанчески и Нуредини заминаа уште двајца заменици кои сами си поднесоа оставки: Агим Нухиу (ДУИ) кој беше заменик за правда, како и заменикот во здравство, Владимир Рендевски (СДСМ).

Четврта точка на собраниската седница, пак, е именување на заменици кои ќе ги пополнат нивните места. Според предлогот, Агим Нухиу, кој пред да биде заменик во Правда, беше и во МВР, повторно ќе седне во функционерска фотелја, но како заменик-министер за образование и наука.

Друите предлози за заменик-министри се: Тирон Јајага (Алијанса) – заменик-министер за одбрана; Вјолца Бериша (Алијанса) – заменик-министерка за земјоделство; Викторија Аврамовска-Мандиќ (СДСМ) – заменик-министерка за правда; и Маја Манолева (СДСМ) – заменик-министерка за здравство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ:

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Шпанија плати 258 милиони евра за возови што не ѝ ги собира во тунелите

Следно

Турскиот претседател Ердоган го прими грузискиот премиер во Анкара

Latest from Blog