Над 2.000 затвореници разменети меѓу Русија и Украина од почетокот на војната

1 min read

АНКАРА (АА) – Над 2.000 затвореници се разменети меѓу Русија и Украина од почетокот на војната на 24 февруари минатата година, покажуваат бројките собрани од Анадолу.

Првата размена на затвореници во војната беше објавена на 17 март од Дарија Заривна, прес-секретарката на шефот на Украинската претседателска канцеларија.

Украинскиот градоначалник на Мелитопол, Иван Федоров, беше разменет за девет руски војници заробени за време на војната.

Оттогаш до денес, според информациите објавени од руското Министерство за одбрана, најмалку 800 руски војници се ослободени од Украина во размената на затвореници.

Во меѓувреме, во соопштението на Телеграм на 4 февруари, украинскиот претседател Владимир Зеленски рече дека размената на затвореници трае со месеци и дека 1.762 Украинци се вратиле во својата земја од почетокот на војната.

Украина, исто така, тврдеше дека 1.596 Украинци биле ослободени од Русија во 2022 година, од кои 1.464 биле војници, а 132 биле цивили.

Размена на затвореници меѓу Русија и Украина имаше и во оваа тековна 2023 година, а последната размена беше ослободувањето на 101 украински војник на 16 февруари.

Иако размената се одвиваше на билатерално ниво, други земји, како што е Туркије, придонесоа за размената на затвореници меѓу Москва и Киев преку посредување во повеќе случаи.

На 22 септември беше извршена размена на 215 украински воени заробеници по разговорите меѓу Зеленски и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган.

„Разговарав со претседателот Ердоган. Безбедноста на петтемина команданти на „Азов“ ќе биде обезбедена во Туркије под близок надзор на Ердоган. Овие команданти се Сергеј Волински, Свјатослав Паламар, Денис Прокопенко, Олег Хоменко, Денис Шлега. Уште еднаш сум му благодарен на претседателот Ердоган“, рече Зеленски еден ден по размената.

Зеленски уште еднаш изрази благодарност до Ердоган за време на онлајн Светскиот форум на ТРТ 2022 година од 9 до 10 декември и ја истакна помошта на неговиот турски колега за време на размената на затвореници.

Поминаа речиси 12 месеци откако Русија ја прогласи својата „специјална воена операција“ во Украина, која резултира со смрт на најмалку 8.006 цивили и 13.287 повредени, според најновите податоци на ОН.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Турскиот претседател Ердоган го прими грузискиот премиер во Анкара

Следно

Стефковски на средба со претставници од Светска банка

Latest from Blog