Турски МИТ на северот на Ирак неутрализира терорист на ПКК/КЏК одговорен за комуникациите

1 min read

АНКАРА (АА) – Националната разузнавачка служба на Туркије (МИТ) во северниот дел на Ирак го неутрализира терористот на ПКК/КЏК, Емре Шахин, т.н. одговорен за комуникации во терористичките структури, јавува Анадолу.

Неутрализираниот терорист го користел кодното име „Роди“, а неутрализиран е во регионот Гара, во северен Ирак.

Според податоците на безбедносните извори, терористот Шахин развивал програми за шифрирана комуникација во рамките на терористичките структури. Откако оперативните активности на МИТ утврдиле дека тој го преминал ирачкиот регион Гара, била спроведена операција со која е неутрализиран заедно со неговата придружба.

Истиот извор наведе дека оваа операција ѝ нанела силен удар на комуникациската инфраструктура на терористичката организација.

– Развивал програми за шифрирана комуникација –

Терористот Шахин, како што е утврдено, се приклучил на таканаречените рурални структури на терористичката организација ПКК/КЏК во 2014 година.

По учеството во терористичките активности во Ширнак, Туркије, Шахин се преселил во Ирак во 2019 година, каде што работел на изработка на експлозивни направи.

Од 2020 година, тој бил задолжен за развој на програми и методи за шифрирана комуникација меѓу терористите и ја предводел таканаречената хакерска група.

– Терористичката организација ПКК –

ПКК е сепаратистичка организација која е ставена на листата терористички организации од страна на Туркије, Европската Унија и САД.

За време на повеќедецениската терористичка кампања против Туркије, терористите на ПКК се одговорни за смртта на најмалку 40.000 луѓе.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Неверојатни емоции во Франција: Пред мечот дозна за смртта на неговата мајка, па одигра 90 минути со солзи во очите

Следно

Грција: Нова демократија на Мицотакис со убедлива победа на изборите

Latest from Blog